سه شنبه 25 شهریور 1393 - 2014 September 16
كدخبر: 21834 تاريخ : 13 اکتبر 2013 - 16:24 نسخه چاپي ارسال به دوستان

نادر طالب زاده‌:‌توقف جشنواره «افق نو» نمایشی برای رسانه‌های غربی شد!

[ پ+ ] /[ پ- ]

جنجال آنلاین – نادر طالب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی «خبرگزاری دانشجو»، درباره دلایل برگزار نشدن جشنواره «افق نو» گفت:‌ در سه سال اخیر سه دوره همایش «هالیوودیسم» و یک دوره همایش «افق نو» برگزار شد.
وی خاطرنشان کرد: حرف مشترک این شخصیت های شناخته شده آمریکایی و اورپایی این بود که تصویر اسلام‌هراسانه و ایران‌هراسانه هالیوود و رسانه های غربی تحت سیطره صهیونیسم از ایران کاملاً خلاف واقعیت و تحریم های اقتصادی غیر انسانی و در تضاد با قوانین بین المللی است؛ این حرف منتقدان و متفکرانی بود که اصولاً از کشور آمریکا هستند.
دبیر جشنواره «افق نو» گفت: افرادی که به این کنفرانس دعوت شدند افراد سرشناسی هستند؛ اعتقاد دارند منافع ملی‌شان سال هاست قربانی منافع صهیونست ها می شود. آنها اعتقاد دارند دستگاه های امنیتی، نظامی، سیاسی و حتی مراکز تصمیم گیری اقتصادی، عملی، فکری و هنری اروپا و آمریکا توسط لابی صهیونیسم دزدیده شده و در حقیقت خواهان بازگشت این دستگاه ها به شهروندان خود هستند. آنها بر این باورند که منافع اسرائیل برخلاف قانون اساسی آمریکا، سیاست خارجی آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است.
طالب زاده با بیان اینکه این همایش قرار بود بین اول تا هفتم سپتامبر برگزار شود، خاطرنشان کرد: موضوع این همایش نقد تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه ایران بود که هیچ اساس منطقی و حقوقی ندارد و فقط زورگویی است؛ این حرف متفکران و استادان دانشگاه‌هاست که شهرتی جهانی دارند و افراد عادی نیستند؛ به نظر من کنسل کردن این کنفرانس و به تعویق انداختن آن اشتباه بود که قبلاً بیان شد و الان هم منعکس شده است.
وی با اشاره به جنجال رسانه های غربی افزود: ایده‌ای که رسانه‌های غربی از آن استفاده می‌کنند، مخلوط کردن کنفرانس «هولوکاست» با کنفرانس «افق نو» است؛ کنفرانس «افق نو» که رسانه‌های غربی ادعا می‌کنند در سال 2005 تاسیس شده، دروغ است؛ افق نو دو سال بعد از هولوکاست کار خود را آغاز کرد و اولین دوره آن 2012 بود و امسال قرار بود دومین دوره این کنفرانس اجرا شود.
دبیر جشنواره «افق نو» افزود: در روزهای اخیر رسانه های معاند در صدد هستند این همایش های ضد صهیونیستی را به همایشی در خصوص هولوکاست که در سال 2005 در تهران برگزار شد، نسبت دهند که ما هیچ نقشی در آن نداشتیم؛ حتی در موضوعات همایش هالیوودیسم و افق نو مسئله هولوکاست به دلیل حواشی خاص خود در میان شخصیت های ضد صهیونیست آمریکایی و اروپایی موردی بود که ما از بیان آن در همایش امتناع کردیم و حتی در میان محورهای همایش نیز از آن نامی نبردیم.
طالب زاده اضافه کرد: الان شبکه‌های غربی «نیوز وان»، «هاآرتص» اسرائیل، «دیلی تلگراف» انگلیس و «ای. بی. سی» نیوز آمریکا، تاریخچه برگزاری این همایش ها را 2005 اعلام کرده و آن را به کنفرانس هولوکاست ارتباط داده اند؛ در صورتی در این رسانه ها از دیوید دوک نام برده می شود که هیچ گاه چنین افرادی با طرز فکری شناخته شده، در میان سخنرانان همایش های ما نبوده اند.
وی یادآور شد: دلیل لغو کردن این همایش را باید از خود دوستان بپرسیم.
دبیر جشنواره «افق نو» درباره علت توقف این همایش گفت: در حالی که از شش ماه پیش تمام هماهنگی‌ها برای حضور مهمانان انجام شده بود، اما تا کنون هیچ گونه دلیلی برای متوقف کردن این حرکت ارائه نشده است.
طالب زاده یادآورشد: مقاله‌ها و سخنرانی‌ها آماده بود تا همایش 12 تا 16شهریور مصادف با اول تا هفتم سپتامبر در تهران برگزار شود. همزمانی سفر 63 شخصیت بین المللی ضد جنگ و صلح طلب به تهران با سفر گروه دیپلماتیک دولت به نیویورک می توانست دستاوردهای بسیاری در عرصه جهانی برای کشورمان به همراه داشته و به احتمال قوی موجب کاهش تحریم ها علیه ملت و دولت ایران باشد.

Share